Tee - iidsete traditsioonidega tervisepomm

Tee on pikkade traditsioonidega ning maitsemeeli kosutav kuum jook, mida nauditakse igas maailma nurgas - Jaapani teetseremooniatest kuni lihtsa pärastlõunase tassini verandal sõprade ja pere seltsis. Selles blogipostituses leiad põnevaid fakte ja statistikat tee, selle tarbimise, sortide ning ajaloo kohta. Seega, ilma pikema jututa – haara käeulatusse üks mõnusalt aurav tassike teed ning hakkame aga pihta!
 
Tee on pärit Hiinast, kus seda kasutati traditsioonilises meditsiinis Šangi dünastia ajal, kuid ta ei võitnud üleriigilist tähelepanu rekreatiivseks kasutamiseks enne Tangi dünastiat. Portugali preestrid olid esimesed eurooplased, kes 15. sajandil Hiinas elades või riiki läbi reisides tee avastasid. Esimest korda tutvustati teed Euroopas 16. sajandil ning möödus u. 100 a, kui teest sai Suurbritannia armastatuim jook. 
 
Tee on olnud sajandeid ühiskonna keskne osa. Vanad kreeklased ja roomlased, Ameerika põlisrahvad ja Aasia mungad kasutasid teed eeskätt ravivate omaduste pärast. Tee kasulikkus ei piirdu vaid meeliülendava maitsega – mitmed uuringud kinnitavad, et tee joomine on tervisele väga kasulik - tee joomine aitab kaitsta ka südant ning madaldada ka vähki haigestumise võimalust. Näiteks Lõuna-Ameerikas arvati, et yerba mate on jumalate jook, mis pakkus teejoojatele sügavat sissevaadet iseendasse ja ümbritsevasse maailma. Yerba mate on sügavalt vaimne Lõuna-Ameerika jook, mida jookide ja filosoofia ühendamisel võrreldakse sageli ka ayahuascaga.
 
Suurt rolli mängib kasulike omaduste poolest ka tee valik: kõik mitte-taimsed teed on valmistatud Camellia Sinensis taime lehtedest – lehtede töötlemisaeg määrab, kas tulemuseks on roheline, must, valge, oolongi või pu’erh tee. Lisaks, on tee joomine väga lihtne ning maitseterohke viis igapäevaselt rohkem vedelikku tarbida.
 
Must, roheline ja oolongi tee on valmistatud samast taimest. Kõigi nende teede ainulaadsed maitseprofiilid on tingitud Camellia sinensis'e taime lehtede töötlemise erinevustest. Taimeteesid ei valmistata siiski samast taimest - need teed on paljude taimede juurte, vürtside, lehtede, õite ja muude komponentide produktid. Sajandite jooksul on tee tootmine üha enam liikunud käsitsi tootmisest masinatootmisse. Siiski on endiselt lihtne leida mitut teesorti, mida toodetakse käsitöönduslike meetoditega.
 
Peamised 7 põhjust, miks teed juua:
 
1. Tee sisaldab antioksüdante
Antioksüdandid takistavad keha „roostetamist“ ja aitavad seeläbi hoida meid noorena ning kaitsta saastest tekitatud kahjustuste eest. Laadige end antioksüdantidega valge tee abil, mis on vähem töödeldud kui must või roheline tee, säilitades kasulikumaid antioksüdante.
 
2. Tee sisaldab vähem kofeiini kui kohv
Taimsed teede blendid ehk infusioonid ei sisalda kofeiini, samas kui traditsioonilistes teedes on alla 50% kohvis tavaliselt leiduvast. See tähendab, et saate seda tarbida ilma närvisüsteemi häirivate mõjudeta.
 
3. Tee vähendab südameataki ja insuldi riski
2016. aastal avaldatud uuringus, mis ühendas paljude varasemate aruannete andmeid, leiti, et südamehaigustesse haigestumise risk vähenes peaaegu 20% ja insuldi esinemise risk vähenes 35% võrra nende seas, kes jõid päevas üks kuni kolm tassi rohelist teed. Neil, kes jõid iga päev neli või enam tassi rohelist teed, vähenes südameataki ja madalama LDL-kolesterooli tase 32% võrra.
 
4. Tee on abiks luude tugevana hoidmisel
Värskemate loomkatsete andmed on näidanud, et roheline tee võib ära hoida ka luukadu. Lõuna-Aasiast pärinev taim Moringa on tuntud oma ravimite omaduste poolest ja on nüüd kiiresti saamas peavoolu supertoiduks. Piimast rohkem kaltsiumi, samuti rauda ja ​​A-vitamiini sisaldava kaltsiumi sisaldusega moringa tee on suurepärane lisa, mis aitab luid tugevana hoida.
 
5. Tee tugevdab immuunsüsteemi
Uuringud on näidanud, et tee suudab immuunrakke häälestada, et nad jõuaksid oma sihtmärkideni kiiremini. Ajurveeda praktikud on sajandeid kasutanud püha basiiliku või tulsi teed, mis aitab tänu oma antibakteriaalsetele, seentevastastele ja põletikuvastastele omadustele immuunsüsteemi tugevana hoida pärast vigastusi või haigusi.
 
6. Taimetee rahustab seedesüsteemi
Tee kasulikud omadused on suuresti seotud ka parema ainevahetusega. Tee joomine on abiks kaalu langetamise soovil või selle säilitamisel – sõltuvalt tarbimisest ning seatud eesmärkidest. Taimeteed, eriti kummel, on kasulik soole ärritussündroomi puhul ning ingveritee rahustab olemist iivelduse puhul.
 
7. Kalorivaba
Tee on suurepärane kalorivaba alternatiiv veele, mis pakub niivõrd palju võimalusi maitse ja mitmekülgsuse saavutamiseks, joomiseks nii soojalt kui külmalt. Looduslike maitsetega, nagu näiteks ananass, acai mari, maasikas ja litši, saate igati oma magusaisu täis.
 
Huvitavaid fakte teest:
  • Türgi tarbib maailmas kõige rohkem teed - igaüks joob keskmiselt 3,96 naela (3,16 kg) teed aastas;
  • Teedest saadav tulu on 2020. aastal hinnanguliselt umbes 231 043 miljonit dollarit;
  • Kõige kallimat teed kutsutakse Golden Tips-iks, mille gramm maksab umbes 200 dollarit, mis on neli! korda kallim, kui kulla ostmine. Tee pärineb Sri Lankalt, mida korjatakse vaid sobivate ilmatingimuste korral ning kuivatatakse luksusliku sametist rätikuga;
  • Matcha tee, mis on valmistatud jahvatatud rohelise tee lehtedest, võrdub 10 tassi tavalise rohelise tee toiteväärtusega;
  • Traditsioonilised teed sisaldavad palju kofeiini ja polüfenoole – öeldakse, et just polüfenoolid annavad teele äratuntava maitse ja lõhna. Polüfenoole on kolme tüüpi: flavonoolid, teaflaviinid ja katehhiinid;
  • Teelehtedelt lugemise kunsti nimetatakse tasseograafiaks. Termin pärineb prantsuskeelsest sõnast cup (tasse) ja lõpeb kreeka kreeka sufiksiga kirjutamiseks (graph). Teelehti lugedes vaatavad selle müstilise kunsti harrastajad tekkinud mustreid, mis on teelehtedest jäänud pärast tassi sisu tühjenemist;
  • Suurim tee tootja on Hiina. India, Keenia, Sri Lanka ja Indoneesia on järgmised suurimad teetootjad maailmas;
  • Mate tees sisaldub lausa 196 mitmesugust vitamiini ja mineraalainet – seda on aga isegi rohkem kui rohelises tees! Seejuures võib mate joomisest saadud reipuselaeng kesta tervelt 8-10 tundi.
 
Kokkuvõtvalt - iga tee pakub ainulaadset ja maitserohket elamust, mis võib teie meeli äratada või lõõgastada. Koduste taimeteede kasvatamise jaoks saate luua enda teeaia - harides, koristades ja kuivatades oma lemmiksegusid. Kõik, mida peate tegema, on istutada oma lemmik teeõied, juured ja vürtsid ning segada ehtsate teekottide või lahtise tee lehtedega. Ükskõik, kas eelistate jääteed või kuuma veega keedetud teed – tee pakub lõputuid katsetamis- ning nautimisvõimalusi!
 
Leia meie hinnatud PLŪKT teede valik SIIT