Miks just Speciality kohv?

Mission Coffee Works Tallinna Kohvifestivalil
Speciality kohvimaailma avastama asudes leiab nii mõnigi end mõtisklemas - mis siis ikkagi on kohviröstlatest ja kohvikutest pakutavate kohviubade ja tavalise supermarketi kohvi erinevus (peale hinna ja maitse). Loodetavasti teeb meie kiire ülevaade asjad selgemaks.
Kohv kui maavara
Kohvi klassifitseeritakse maavaraks nagu kuld või õli - ehk sellele määratakse börsil hind. Hind on aga kõikuv ning seda mõjutavad paljud erinevad tegurid - väljaarvatud peamised tegurid mida Speciality kohviturg arvestab: kvaliteet, maitse ja tootmiskulud. Põhimõtteliselt ei mõjuta tegelik kohv ise (kvaliteet ja maitse) kontinentidevahelisel börsil ubade müümise hinda.
Börsil kaubeldav kohv on endiselt valdav enamus kogu maailmas tarbitavast kohvist. See tähendab, et põllumajandustootjale makstakse kohvi eest sama palju, olenemata selle kvaliteedist või valmistamise viisist. Paljudel juhtudel ja riikides on tooraine hind madalam kui tootmiskulud - seega on talupidajal võimatu raha teenida. Speciality kohvimaailm liigub aga sinna poole, et hankida tooraine otse farmilt (direct trade).
Speciality kohv
Speciality kohviks määratakse kohvid, mille skoor on 100st võimalikust punktist üle 80ne. Hindajaks on SCA (Speciality Coffee Associastion), kelle hinnangud kehtivad fikseeritud kriteeriumitel üle kogu Speciality kohvimaailma. Kuid Speciality kohv on midagi palju enamat.
Paljud Speciality kohviröstlad loovad pikaajalised suhted talude, pesemisjaamade ja ühistutega - ostes otse põllumajandustootjatelt või spetsialiseeritud rohelise kohvi ettevõtetelt. Speciality kohv on alati kõrgema kvaliteediga ning põllumeestele makstakse palju rohkem kui börsil kaubeldava kohvi eest.
Aga õiglase kaubanduse kohv (Fairtrade)?
Kohvi ostes otsivad paljud inimesed pakendilt õiglase kaubanduse kinnitustemplit. Hea on ju osta toodet, mille peal seisab kiri "õiglane". Kuid mida see tegelikult tähendab ja kes otsustab, mis on õiglane ja mis mitte? Õiglane kaubandus tähendab lisatasu, mida makstakse lisaks toorainehinnale. Fair Trade USA on mittetulundusühing kelle eesmärk on parandada igat tüüpi põllumajandustootjate elu kogu maailmas. Tänu sellele on miljonite kohvikasvataje elu positiivselt muutunud. Siiski on üks suur asi, millele õiglasel kaubandusel ei ole kõrgeid nõudeid: kvaliteet. Me usume, et olete siin veendumaks, et raha mida tasute kohvi eest muudab maailma paremaks, mitte halvemaks kohaks. Oletame, et olete teadlik ka võitlustest, millega paljud kohvipõllumehed kokku puutuvad ja soovite mängida oma osa kohvimaailma helgemaks muutmisel. Teie globaalne teadlikkus ja ostuharjumused mõjutavad reaalseid inimesi kogu maailmas. Õiglane kaubandus ei ole loodud meie vajadustele, ei kvaliteedi ega jätkusuutlikkuse seisukohalt.
Miks siis Speciality kohv?
Speciality kohv eksisteerib ainult tänu inimestele, kes on oma elutöös esmatähtsaks seadnud pideva kvaliteedi hoidmise. Eripära saab tekkida ainult siis, kui kõik kohvi väärtusahelas osalevad inimesed töötavad harmoonias ja hoiavad algusest lõpuni teravat tähelepanu standarditel ja tipptasemel. See pole lihtne kuid tänu nende pühendunud professionaalide tõttu on kogu maailmas saadaval Speciality kohvi!
Missionis püüame saavutada kogu tarneahelas paremat tulemust - alates kohvi maitsest kuni põllumajandustootjatele parema tasu maksmiseni. Oleme uhked, et ostame ja röstime Speciality kohvi!