Kogu tõde kofeiinivabast kohvist

Paljud meist on kogenud kofeiini ületarbimisest tekkinud sümptomeid. Värisevad käed, kiirenenud südamelöögid ja ärevus on ainult ühed levinumad neist.
Mõne inimese jaoks võib isegi väike kogus kofeiini avaldada negatiivset mõju. Seega võib kofeiinivaba kohv olla hea valik neile kes on kofeiini mõjudele eriti tundlikud, või ka neile kes lihtsalt eelistavad kofeiini stimuleerivat toimet vältida.
Kuid kas kofeiinivaba kohv saab olla erikohv? Kas on olemas kofeiinivabu erikohvi versioone, mis maitsevad sama hästi? Ja kuidas kohvist kofeiini üldse välja saab? On palju levinuid väärarusaamu kofeiinivaba kohvi kvaliteedi ja terviseriskide osas. Heidame pilgu tõele.
 
Kes joob kofeiinivaba kohvi ja miks?
Kogu kohv sisaldab naturaalselt kofeiini. Arvatakse, et see keemiline ühend kaitseb kohvi- ja muid kofeiini sisaldavaid taimi röövputukate eest ning hoiab ära konkureerivate seemnete idanemise.
Ühtlasi on see ka stimulant ning inimesed on selle mõju hinnanud juba aastatuhandeid. Kuid mõnikord tahame maitsvat tassi kohvi ilma suminata. On palju põhjuseid, miks inimesed valivad kofeiinivaba tavalise kohvi asemel, muuhulgas ka seetõttu, et seda peetakse tervislikumaks.
2018. aasta riikliku kohviassotsiatsiooni (NCA) aruanne näitab, et 42% kõigist kohvitarbijatest joob kofeiinivaba kohvi ja seda suundumust juhivad enamasti noored täiskasvanud. Mõned turu-uuringud on näidanud, et kofeiinivabad joojad on nõus maksma kvaliteetse kohvi eest rohkem kui teised tarbijad.
 
Kuidas kofeiini eemaldamine käib?
Esimese teatatud kofeiinivaba meetodi lõi Ludwig Roselius 1905. aastal. Roselius kasutas niisutatud rohelistest kohviubadest kofeiini eemaldamiseks benseeni. Nüüd on benseen teadaolevalt kantserogeen, mistõttu pole seda tehnikat soovitatav proovida.
Kuid kõik tänapäevased kofeiinivabad meetodid algavad samal viisil. Rohelised kohvioad niisutatakse, mis muudab kofeiini lahustuvaks ja seejärel kofeiin ekstraheeritakse. Kofeiini eemaldamiseks kasutavad nad lihtsalt erinevaid tehnikaid.
 
Lahustuv meetod (Direct solvent method)
Keemilisel meetodil kasutatakse kofeiini ekstraheerimiseks kas metüleenkloriidi või etüülatsetaati.
Kohvioad leotatakse esmalt vees ja seejärel lahuses, mis kinnitub kofeiini molekulidele. Lahus eemaldatakse aurutis, oad pestakse ja kuivatatakse ning röstitakse nagu iga teist rohelist kohvi.
Kuna aga metüleenkloriidi seostatakse laboriloomadel vähi tekkega on USA toidu- ja ravimi administratsioon seadnud selle kasutamisele omad piirangud. Samuti on etüülatsetaat väga tuleohtlik, mistõttu on sellega töötamine raskendatud. On ka teatatud, et sellega kaasneb väga iseäraslik lõhn, mis tihti jääb kohvi lõppmaitset häirima.
 
Süsinikdioksiidi meetod (Carbon Dioxide Method)
Süsinikdioksiidi meetodil kofeiini eemaldamine sarnaneb lahustuva meetodiga, kuid kasutab eemaldamiseks survestatud süsinikdioksiidi. Vedel süsinikdioksiid tsirkuleeritakse läbi niiskete roheliste kohviubade ja see kinnitub kofeiinile. Seejärel lastakse sel aurustuda või lastakse läbi söefiltrite.
Süsinikdioksiidi kofeiinivabastusel on madal toksilisus, kuid meetodi läbiviimine on kallim kui keemilise meetodi puhul. Väidetavalt ekstraheerib see ka veidi rohkem kofeiini.
 
Šveitsi veemeetod (Swiss Water Method)
Šveitsi veemeetod on patenteeritud kofeiinieemaldamise meetod, mis kasutab peamiselt vett, et eemaldada 99,9% kohvi kofeiinisisaldusest.
Kohvioad kastetakse väga kuuma vette ja lisatakse seejärel vee ja rohelise kohvi ekstrakti segule. Selle segu kofeiinisisaldust on eelnevalt vähendatud. Kuna rohelise kohvi ekstrakt tahab tasakaalu luua, ammutab see kofeiini kastetud ubadest.
Seejärel lastakse igast vannist saadud vesi läbi aktiivsöe, mis püüab kofeiini kinni. Kohvioad läbivad vannide seeria, et eemaldada peaaegu kogu kofeiin. Vett ja rohelise kohvi ekstrakti saab seejärel teistes vannides uuesti kasutada.
Šveitsi meetod on kallim kui lahustimeetodid, ning ekstraheeritud kofeiini ei saa taastada ega eraldi müüa.
 
evee meetod (Mountain Water Method)
See on veel üks patenteeritud meetod, mis kasutab kofeiini ekstraheerimiseks liustikuvett. Descamex selgitab, et ettevõte kasutab kofeiini eemaldamiseks spetsiaalset filtrit.
Saadud kofeiinivaba veepõhine lahus küllastatakse ubadelt lahustuva tahke ainega ja seda vett kasutatakse ekstraheerimisprotsessis uuesti.
Kuna nii selles kui ka Šveitsi veemeetodis ei kasutata kemikaale, peavad mõned tarbijad seda ohutumateks ja tervislikemaks variantideks.
 
Kas kofeiinivaba kohv saab olla erikohv?
Kofeiinivaba kohvi tuntakse varasemalt kui maitsetut jooki. Kofeiinil endal aga maitset ei ole, kuid mõned kofeiini eemaldamise meetodid eemaldavad kofeiiniga koos ka olulised maitset tekitavad ühendid.
Iga kofeiinivaba ettevõtte väljakutse on leida meetod, mis ekstraheeriks suures koguses kofeiini ning samal ajal ei mõjutaks oa maitset. Erikohvi maailmas on see veelgi kriitilisem.
Matt Hassell on ülemaailmne roheliste ubade kokkuostja kes vastutab kvaliteedikontrolli ja proovide haldamise eest Collaborative Coffee Source'is. Ta ütleb: „Üks levinumaid protsesse kofeiini eraldamiseks on lahusti kasutamine. See meetod kahjustab maitset kuna seda pole võimalik suunata ainult kofeiinile. Selles protsessis lahustuvad ka teised positiivsed ühendid ja see mõjutab lõpuks tassi negatiivselt."
Kuid see ei tähenda, et kofeiinivaba kohv ei kõlbaks juua. Alustades kvaliteetsetest ubadest ja kasutades muid kofeiinivabastamise meetodeid, saate teha imelise tassi kohvi.
“Šveitsi veemeetodiga jääb järele see, mis peaks olema sama kohv nagu varem. See meetod nõuab tõepoolest veidi rohkem kulusid ja see võib olla põhjus, miks seda kasutatakse harvem”  ütleb Matt.
Swiss Wateri turundusdirektor Erin Reed ütleb, et Šveitsi veemeetod jätab lahustuvad tahked ained kohviubadesse ja see töötlemisviis püüab kinni ainult kofeiinimolekuli, kasutades selleks kofeiinile omast poori omavat süsinikku.
Ta ütleb: „Need sammud tagavad, et erinevate piirkondade ja päritoludega maitsenüansid on kaitstud ja esindatud igas tassis kofeiinivabas kohvis. Iga kofeiinivaba kohvipartii puhul kontrollime selle saavutamist enne ja pärast kofeiini eemaldamist.”
 
Kas kofeiinivaba kohv peab olema tumedalt röstitud?
Kofeiinivaba kohv on tavaliselt poorsem ja vastuvõtlikum kuumusele. See tähendab, et röstija peab mõningaid kohandusi tegema.
Kofeiinivaba kohvi tarbimine on jõudnud kaugele ja Šveitsi veeprotsess teeb korraliku töö, jättes röstijale samasuguse oa, nagu enne kofeiini eemaldamist. Probleem seisneb selles, et mõned inimesed kasutavad oma kofeiinivaba kohvi valmistamiseks lihtsalt madalama kvaliteediga rohelisi ube.
Kofeiinivaba kohvi leidmine, millel on profiil mida ootaksite erikohvist, võib olla veidi keerulisem, kuid võimalusi jagub.
Arvestades erinevaid kofeiinieemalduse protsesse ja jälgides kuidas oad röstitakse, saate ilma erilise vaevata valida kohvi, millel on eriline maitse ja sügavus.
 
Jah, kvaliteetse kofeiinivaba kohvi ostmine võib olla kallim, kuid kuna nooremad põlvkonnad eelistavad üha enam kofeiinivaba kohvi ja on valmis kvaliteedi eest maksma, eelistame meie Missionis peamiselt kasutada ubasi millest on veemeetodil eraldatud kofeiin.